2009. április 23., csütörtök

Ismét egy tévhit oszlatás-A félelem is lehet hajtóerő

A fenti témára figyeltünk fel dr. Heinz Rolf Lücjert „Félelem és pánik” című tanulmánykötetében. Feltételezve, hogy szakmabeliek között is akadnak, akik ezt a tévhitet vallják, az alábbiakban tájékoztatást adunk a kötetből (Trivium Kiadó). A testes kötetből kiderül, hogy a félelemnek nemcsak destruktív, romboló hatása lehet.

A félelem mint hajtóerő a megállapítás szerint: a félelem valóban korlátok közé szorítja élményeinket, magatartásunkat, boldogtalanná és magányossá tehet bennünket. Aki nagyon félős, visszahúzódik minden kapcsolattól, töprengővé és szorongóvá válik, kétségbeesésre hajlamossá tehet bennünket. Ha a félelem azonban csak kisebb mértékű, az félénkséget, habozást, bátortalanságot, hosszabb idő alatt pedig szokássá vált gyámoltalanságot eredményezhet.

A pszichikai tünetek által okozott szenvedések azt bizonyítják, hogy ilyenkor ez életerő küzd az életben maradásért. A félelem által okozott panaszok arra késztetnek bennünket, hogy kiutat keressünk. Az emberek ugyanis nem csak egyszerűen életben akarnak maradni, hanem a pozitív erőiknek a kifejlesztését igyekeznek felszínre hozni.

A félelem is alkalmat adhat arra, hogy növeljük a teljesítményünket és kipróbáljuk erőinket. Gyakori, hogy az emberek általuk előre nem látható események folytán nehéz helyzetbe kerülnek. Ezekre sokan úgy reagálnak, hogy a lehetőségeik keretein belül legyőzik a félelmüket, a nehézségeiket és elégedetten élnek tovább. Az ilyen embereket a sorscsapások a kezdeti megrendülést követően nem billentik ki lelki egyensúlyukból. Aktívan küzdenek az őket megbénító félelem ellen és megfogadják az orvosok és pszichológusok tanácsait. Cselekedeteiket a siker reménye motiválja. A félelem a kitartást, illetve betegség esetében a gyógyulást elősegítő erővé válik bennük. Sokan arról számolnak be, hogy a gyógyulást, illetve a betegség előrehaladásának a leállítását követően megváltozott az élettel, annak nehézségeivel és örömeivel kapcsolatos felfogásuk.

A kezdeti megrázkódtatás után sokan felismerik annak okait - a félelmet és az azzal járó lelki zavarokat. Felhasználják az embereknek azt a képességét, hogy önmagukkal és állapotukkal kapcsolatban állást tudnak foglalni és gondolkodásuk segítségével javítani képesek állapotukon.

Az embert az előrelátás tette képessé arra, hogy felismerje az életét veszélyeztető természeti események közeledtét és védekezzék ellenük, biztonságba helyezze magát. Az előrelátás egyik ilyen szimbóluma Noé bárkájának a története. Előrelátás nélkül az emberiségnek hosszú fejlődéstörténete folyamán semmi eshetősége sem lett volna az életben maradásra.

Mindaddig, amíg a gondolkodásunk és a képzeletünk csak a valóban várható eseményekkel kapcsolatos, addig agyunk mindkét funkciója - a gondolkodás és a képzelet garantálja az életben maradásunkat.

A két funkció azonban félre is vezethet bennünket. Ez olyankor következik be, amikor a gondolkodás és a képzelet nem valóságos észleletekre és tapasztalatokra vonatkozik, hanem azoktól elválva, sajátos játékba kezd.

Az ember képes bármit kigondolni, tárgyakról és helyzetekről képeket elképzelni. Belső világunk annyira vonzó lehet, hogy annak szinte a foglyává válunk és hajlandók vagyunk a valóságban létezőnek tekinteni. Az önmagunk által megrajzolt világkép lehet optimisztikus és pesszimisztikus is. Ha a világképünk optimisztikus, bámulatos teljesítményekre sarkallhat bennünket, mert meg vagyunk győződve arról, hogy erőfeszítéseink jutalmat nyernek. Viszont a pesszimisztikus világkép megbéníthatja az erőinket, mert akkor arról vagyunk meggyőződve, hogy minden erőfeszítésünk hiábavaló és életünk véges volta miatt végső soron kudarcra vagyunk ítélve. A pesszimizmus az a táptalaj, amelyen egzisztenciális félelmeink és azok következményei, a szociális (társas) félelmeink és fóbiáink kiválóan tenyésznek. A pesszimista mindenben, ami őt körülveszi - emberekben, tárgyakban és helyzetekben - veszélyt szimatol és a beképzelt veszély mértékétől függően igyekszik azokat elkerülni.Öntudatunk tiltakozik annak a feltételezése ellen, hogy becsapjuk önmagunkat, a félelmeket - a valódi viszonyok figyelembevétele nélkül - mi magunk produkáljuk. Az emberek általában meg vannak győződve arról, hogy a gondolkodásuk helyesen működik és az általa kiváltott negatív érzések a valóságot tükrözik. A kognitív viselkedésterápia azonban megmutatja, hogyan ismerhetjük fel tévedéseinket, hogyan szabadulhatunk meg azoktól, vagyis hogyan szabadulhatunk meg félelmeinktől.Öröm és bánat, illetve bátorság és félelem nem csupán egymással ellentétes érzések, hanem ki kell egymást egyenlíteniük. Az öröm és a félelem közti versenyben azonban új érzés keletkezik, amely jó és egyúttal rossz is. Az ilyesfajta érzéseket ambivalens érzéseknek szokás nevezni. Ilyen érzésekről számolnak be az ejtőernyősök első ugrásuk előtt és után, a vitorlázórepülők első repülésük kapcsán. A félelem, ha ismétlődésekor mindig szembe szállunk vele, fokozatosan megszűnik. A félelem és öröm (ejtőernyősök) keverékérzése azonban hosszabb időn át megmarad. A sikerek ilyenkor pozitív megerősítést jelentenek és egyre nagyobb kockázat vállalására ösztönöznek.

Nagy teljesítmény nem érhető el csalódások és visszaesések nélkül. Henry Fordtól származik a következő mondás: „Amikor látszólag minden összeesküszik ellened, gondolj arra, hogy a repülőgép szél ellenében és nem szélirányban emelkedik fel.”Mások sikereiből tanulnunk kell. Másokhoz hasonlóan ők is kínlódnak, amikor új problémákkal kerülnek szembe. Őket ugyanúgy gyötri a cselekvésüket megakadályozni akaró nagy feszültség, hirtelen izzadás, igen gyors pulzus és igen gyakran alvási zavaraik is vannak. Mindezek a panaszok az izgatottságtól és a félelemtől származnak. A sikeres emberek azonban nem törődnek túlzottan a félelmükkel, hanem minden energiájukat mozgósítva igyekeznek a feladatot megoldani. Nem próbálják az izgatottságukat és a félelmeiket nyugtatókkal csillapítani. Éppen ellenkezőleg. Izgalmi állapotukat hajtóenergiaként hasznosítják.

Akire rájön a félelem, fogadja el azt és próbálja kiismerni a természetét. A megismert félelem ugyanis elveszti fölöttünk a hatalmát, nem képes többé bennünk ijedtséget kiváltani. De mit jelent a félelem megismerése?A félelem megismerése azt jelenti, meg kell tudnunk, mi az, ami miatt félünk. Ha a helyzet valóban fenyegető és veszélyes, igyekeznünk kell azt elkerülnünk és vissza kell vonulnunk. A helyzet a valóságban azonban sokszor nem is veszélyes. Valamit beképzelünk, felizgatjuk magunkat és az így keletkező kellemetlen érzéseinket és panaszainkat indokolatlanul a helyzetnek tulajdonítjuk. Ha felismerjük a tévedésünket, akkor egyúttal meg is ismerkedünk a félelmünkkel és sikerül azt izgatottságként lelepleznünk. Ralph Waldo Emerson amerikai filozófusnak igaza volt, amikor ezt mondta: „Tedd meg azt, amitől a leginkább félsz, és a félelmed biztosan meghal.”

A félelem és a tőle való megszabadulás - összefoglalása

A félelem - a többi érzéshez hasonlóan - olyan gondolatok és elképzelések következménye, amelyeket előzőleg többnyire észre sem veszünk. A gondolatok és elképzelések a ránk leselkedő valódi vagy képzelt veszélyekre figyelmeztetnek bennünket. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy a várható helyzetre felkészüljünk és azzal megbirkózzunk, vagy pedig kitérjünk előle, elmeneküljünk és biztonságba helyezzük magunkat.

Nagyon fontos, hogy tudatosítsuk a következőket: Amikor valamilyen konkrét helyzetet észreveszünk, vagy mi magunk előidézzük azt, gondolatainkban és elképzeléseinkben rögtön értékítéletet alkotunk róla. A kellemesnek érzett helyzeteket keressük, a fenyegetőnek érzett helyzetek azonban vagy védekezésre, vagy a helyzetek elkerülésére késztetnek bennünket. A kellemes helyzetekben örömet és önbizalmat, a kellemetlenekben bizonytalanságot és félelmet érzünk.

Az a meggyőződésünk azonban, hogy maguk a helyzetek azok, amelyek belőlünk a megfelelő viselkedést kiváltják és meghatározzák. Általában nem vesszük észre a helyzet és az érzelmek közé iktatódó, alig tudatosuló közbenső elemet, vagyis a helyzet gondolati értékelését. Ezért azt hisszük, hogy érzelmeink helyesen tükrözik a helyzetet.Életünk valójában két „világban” folyik le. Az egyik a valóságos események és helyzetek általunk közvetlenül érzékelt világa, a másik az általunk gondolt azon események és helyzetek képzelt világa, amelyeket gondolataink megmagyarázására használunk.

A gyermekek sokszor félnek a szellemektől, holott azok nem is léteznek, tehát veszélyesek sem lehetnek. A gyermekekben azonban félelmet kelt, ha lefekvés után a szobában valami megreccsen, egy ablaktábla megzörren, vagy az ablak előtt álló fa árnyéka a szél miatt megmoccan. A gyermekek ebben sokszor általuk láthatatlan szellemek művét vélik felfedezni.

De vannak felnőttek is, akiket hasonló szellemek gyötörnek: Ezek a „szellemek” tartják őket vissza attól, hogy magas hegyekre menjenek, éttermeket, nagy élelmiszeráruházakat, rendezvényeket, estélyeket látogassanak, tömegközlekedési eszközökre vagy liftbe szálljanak, sőt biztos otthonukból kilépjenek az utcára, nemet merjenek mondani, igényeiket és óhajaikat meg merjék fogalmazni. Az ilyen emberek mindenhol kora gyermekkori gonosz szellemeiket vélik „látni” és még mindig összetévesztik a képzeletet a valósággal. Ahhoz, hogy a tévedésüket észrevegyék és megfelelően viselkedjenek, nem elegendő a tények egyszerű tudomásulvétele. Szükség van még a körülményeket kritikusan vizsgáló viselkedésre, reális gondolkodásra is. A hibás magatartásról való leszokás azonban nem könnyű.

A félelmeket általában a hosszabb időn át fennálló téves gondolkodás és elképzelések okozzák. Emiatt az illető igyekszik a számára félelmet okozó helyzeteket elkerülni, és ez végül szokássá válik. A szokások megnehezítik az újfajta gondolkodás és viselkedés elsajátítását. Ez kellő merészséget és kitartást követel meg. Akkor is ki kell tartani az új magatartás mellett, ha közben kellemetlen érzésünk támad, amely igyekszik bennünket letéríteni a helyes útról. Az emberekben kétféle igyekezet munkál, szinte két ember dolgozik bennünk: az egyik mindenáron az igazságot keresi, a másik azonban megelégszik konkrét cselekvései jogos voltának az indoklásával. Sajnálatos tény, hogy sokszor a cselekedeteink jogos voltát indokló énünk győz az igazságot kereső énünk fölött.

Az indokolatlan félelmek kétféle módszerrel szüntethetők meg. Az egyik módszer megköveteli a gondolkodásunk, az elképzeléseink és értékrendünk megváltoztatását. A másik módszer a konfrontáción, vagyis azon alapszik, hogy szándékosan keressük az addig elkerült helyzeteket. Ha sikerül közben kellően kitartanunk, a félelem fokozatosan megszűnik.

Gondolkodásunk és elképzeléseink megváltoztatására a kognitív viselkedésterápia alkalmas. Ez ad útmutatást arra, hogyan változtathatók meg a gondolataink és az elképzeléseink, vagyis hogyan változtatható meg a viselkedésünk. A kognitív viselkedésterápia a félelem megszüntetésének mindkét módját alkalmazza.

A félelem legyőzése minden egyes alkalommal növeli az önbizalmunkat és a környezetünk iránti bizalmat. Az új gondolkodási és viselkedési mód következtében a félelem bátorsággá alakul át. Ez oly módon történik, hogy, a félelemből hajtóerő lesz, megnöveli a játékterünket és fejleszti a személyiségi tulajdonságainkat.

10+1 tény és tévhit az alvásról, amiről nem is álmodtál

Történészek szerint Napóleon állítólag napi fél órát aludt csupán. Az ideggyógyászok véleménye szerint akkor napi 23 és fél órán át szundikált. Mennyit szoktunk, mennyit kellene, mi az egészséges?

1.
Az alvás az az állapot, amikor az agyunk és a testünk kikapcsol, hogy pihenhessen.

Hamis! Habár szunyókálás közben a testünk pihen, energiát tárol és regenerálja önmagát, nem kapcsol ki teljesen. Tehát az alvás az az aktív állapot, amely során az elme feldolgozza mindazt az információt, ami a nap folyamán összegyűlt. Így a megfelelő minőségű alvás (értsd: mikor időben fekszel és legalább hét-nyolc órát alszol) alapvető szükséglet mentális és fizikai állapotunk szempontjából.




Az alvászavarok okai egyelőre rejtettek, egyesek a 24 órás internet hozzáférésre és óriási információmennyiségre, mások a stresszre vagy a félelemre fogják.


2.
A sok alvás elpocsékolt idő, hiszen fél életünket átalusszuk.

A fél élet része a dolognak nagyjából igaz, hiszen összeszámolva körülbelül 24 évet töltünk alvással. De a jó alvók csak örüljenek szerencséjüknek, hiszen felmérések alapján Európa népességének 39 százaléka szenved inszomniában: 51 százalékuknak az elalvás okoz nehézséget, 47 százalékuk az éjszaka folyamán többször, 38 százalékuk viszont hajnalban ébred fel, és többé nem jön álom a szemére.

Az alvászavarok okai egyelőre rejtettek, egyesek a 24 órás internet hozzáférésre és óriási információmennyiségre, mások a stresszre vagy a félelemre fogják.


3.
A háton fekvés alváskor kevésbé jótékony, mint a többi alvási pozíció.

Ez lényegében igaz, hiszen a háton fekvés többek között horkoláshoz és kevésbé pihentető alváshoz vezet. A háton fekvésnek azonban két típusát is meg lehet különböztetni: mikor a kezek a törzs mellett helyezkednek el és deszkamód egyenesen fekszünk az ágyban, és amikor a kezünk a fejünk fölött nyugszik.

Pszichológusok szerint az első inkább a visszahúzódó személyekre jellemző, akiknek mégis magasak az elvárásaik önmagukkal és a környezetükkel szemben. A második póz az emberek igen kis százalékára jellemző, a könnyen barátkozó, társasági lényekre, akik magabiztosak és megbízhatóak.


4.
A kiskifli-nagy kifli pozíció közkedvelt a pároknál.

Ezt kizárólagosan nem lehet állítani, de valóban nagyon népszerű a nem csak péktermékről, de az evőeszközről is elkeresztelt kanálpóz. Szakértők szerint a kiskifli-nagy kifli bensőséges kapcsolatról árulkodik. Igen elterjedt a mérleg póz is, amikor a párok egymásnak háttal fekszenek és csak a féltekéik érnek össze. Habár a pozíció a Colgate reklám szerint rossz leheletről árulkodik, valójában kihűlt szenvedélyt és inkább lelki összetartozást jelez.

Az összegabalyodó lábak az egymásba vetett bizalmat és a kapcsolatban uralkodó biztonságot jelképezik. Szakértők szerint továbbá az ágyban való dominancia, mikor az egyik uralja a felület egészét, kiszorítván párját, a napközi életre is jellemző.




A rendszeres heti 10 óra alváskiesés 15 pontos IQ-csökkenést eredményezhet.


5.
A férfiak mindig hamarabb elalszanak szex után.

A kijelentést semmiképp nem kell ennyire általánosan venni, hiszen biztosan vannak a világon érző lelkű hímneműek, akik a dolog nyélbeütése után is képesek órákig csüngeni párjuk szavain. A dolog valójában pozíció, erőnlét és a kifejtett energia függvényében változik, hiszen a szex a legtöbb kalóriát elégető, nem hivatalos sportág.


6.
Az éjszakai hangos horkolás és a napközbeni többszöri ásítás valószínűleg alvási zavarokra utal.

Igaz. A hangos horkolás és a sok ásítás első jelei a legsúlyosabb alvási zavarnak, az alvás közbeni légzéskimaradásnak (alvási apnoé). A másik feltűnő jel a hosszú ideig tartó légzéskimaradás. Az alvási apnoé tüneteit viselő emberek hosszútávon szívritmuszavarokkal és egyéb szívelégtelenséggel kell szembenézzenek.

Az ilyen tünetek megjelenésekor ajánlott felkeresni családorvosunkat, hiszen a probléma néhány egyszerű gyógyszerrel valószínűleg kezelhető.


7.
Morálisan magasabb rendűnek tartjuk azokat, akik ambiciózusak, sokat dolgoznak és keveset alszanak.

Modern értékrendszerünk alapján az alvásról valóban a lustaság és az elpocsékolt idő juthat eszünkbe. Pedig a hatékonyság és az alvás közötti kapcsolat pontosan fordítva működik: túl kevés alvás után szervezetünknek sokkal keményebben kell dolgoznia ugyanolyan teljesítmény eléréséhez, mint amilyent elegendő alvás után nyújtunk.




Nem mindegy, hogy óracsörgésre, csókra vagy a szobatárs fingására eszmélünk.


Hosszú távon az alváskiesés legyengíti az immunrendszert. Egyes szakértők napi 10 órai alvást, mások 8–9 órát ajánlanak, de legtöbben egyetértenek abban, hogy a mai átlagember a szükségesnél egy órával kevesebbet alszik. Mindezek mellett az alváshiány kumulatív, tehát minden elszalasztott óra növeli az „alvásadósságunkat” és a tévhittel ellentétben a hétvégi „pótlás” nem számít megoldásnak.

Sőt Richard Schwab, a pennsylvaniai alvási rendellenességeket kutató intézet egyik szakembere avval ijesztget, hogy a rendszeres heti 10 óra alváskiesés 15 pontos IQ-csökkenést eredményezhet.

8.
A jobb vagy bal lábbal való ébredés, vagy az, hogy az ágy melyik oldalán ébredünk befolyásolja a napunkat.

Az égtájaknak és az elsőként padlót ért végtagoknak nagy valószínűséggel semmilyen köze nincsen a reggeli hangulatunkhoz. Az ébredés minőségét maga a tudatra ébresztő tényező is befolyásolja, hiszen nem mindegy, hogy óracsörgésre, csókra vagy a szobatárs fingására eszmélünk.

Ugyancsak fontos tényező az alvási szakasz második része, az úgynevezett REM ( rapid eye movement) vagy a gyors szemmozgás fázisa. Ez a szakasz ugyanis a lassú és mély hullámú első fázissal ellentétben a szellem felfrissüléséről szól. Ilyenkor álmodunk a legtöbbet és az amúgy lappangó stressz is ilyenkor nyugtalanít a leginkább. Az ilyen jellegű problémák elkerülésére ajánlott lefekvés előtt különböző stresszoldó vagy relaxációs tevékenységet bevezetni, ezek közül a leghatékonyabb a néhány perces jóga.



Az alvás világnapja március 21-én van. De ne várjunk addig egy kiadós szunyával!


9.
A délutáni szundi csak az óvódás korig egészséges.

Egyes szakértők szerint a rövid déltáji szundi a felnőttek számára is előnyös lehet. A felnőttek – aszerint, hogy milyen típusú emberek – napjában ritmikusan két vagy három fáradtságszakaszon mennek át. Aki meg tudja tenni, aludja át ezeket a szakaszokat, ezzel összességében fokozódik a teljesítőképessége. Ajánlatos ezekben a fáradtságszakaszokban harminc perc körüli időt szundítani, vélik az alváskutatók.

10.
Az emberek nagy része magzatpozícióba görnyedve alszik.

Az anyaméhben megtanult magzati pozíció a nőknél kétszer gyakoribb, mint a férfiaknál. A biztonsági érzetet sugalló gömbölyödés sebezhetőségre és érzékenységre utalhat. A visszahúzódó, hallgatag személyek valószínűleg ezt a testhelyzetet részesítik előnyben alváskor. Az magzatpóz mellett az egyik oldalon való alvás is igencsak elterjedt.

Ebben az esetben a törzs mellett nyugvó karok a stresszt elutasító, könnyed, optimista személyiségre, míg a kinyújtott kezek makacs, cinikus, két lábbal a földön járó emberre utalnak. A hason fekvő pozíciót kedvelők általában könnyen oldódó társasági emberek, nem ismerik a feszültséget, viszont nehezen viselik a kritikát.

+1
Az alvás világnapja március 21-én van. De ne várjunk addig egy kiadós szunyával!

5 tévhit az orgazmusról

pic_1A szex körül rengeteg tévhit kering, de talán a női orgazmus körül még több. Ezek egy része kifejezetten veszélyes, hiszen számos nőben alakulhat ki szorongás egy-egy hamis állítás miatt, ez pedig hatással van szexuális életükre is. Ne hagyd, hogy kevésbé tájékozott barátnőid butaságokkal tömjék tele a fejedet, inkább olvasd el, mit is kell pontosan tudnod az orgazmusról!

Ha nem élsz át orgazmust, frigid vagy?
Óriási tévhit, ám mégis szinte a leggyakoribb tévedés az orgazmus hiánya és a frigiditás közé egyenlőségjelet tenni. A frigiditás ugyanis nem más, mint a teljes szexuális hidegség, vagyis az érintett nők egyáltalán nem éreznek szexuális vágyat, és képtelenek orgazmust átélni. Legtöbben nem is értik, miért csapnak mások a szex körül ekkora hűhót, hiszen őket nem foglalják le az erotikus gondolatok. Ezzel szemben azok a nők, akik „csupán” az orgazmus hiányáról számolnak be, nem küzdenek hasonló szexuális érdektelenséggel! Valószínűleg mindössze arról van szó, hogy az átlagosnál több időre és törődésre van szükségük az orgazmushoz – és persze egy figyelmes partnerre, aki mindezt megadja nekik.

A női orgazmusban nagy szerepe van a pénisz méretének?
A szakemberek szerint szinte biztos, hogy nincs akkora szerepe a méretnek, mint amekkorát tulajdonítanak neki. A hüvelyben ugyanis kevés idegszál fut, azok is a hüvely bejárati részén helyezkednek el, a felső kétharmadban alig van olyan ideg, amely szexuális izgalmat keltene. Vagyis egy kisebb pénisszel rendelkező partner is okozhat fergeteges orgazmust. Sőt, sok nőnél a hüvely végén lévő méhnyak érintése kifejezetten fájdalmas, így számukra az extra nagy méret nem is igazán jó választás!

Egy nő csak akkor jut el a csúcsra, ha megtalálja a G-pontját?pic_2
Nem, hiszen orgazmust nemcsak a hüvelyi behatolás tud okozni, hanem például a csikló ingerlése is. Ráadásul a G-pont létezését a nők egy bizonyos részénél nem sikerült bizonyítani. Azoknál azonban, akiknek elsődlegesen hüvelyi ingerléssel kiváltott orgazmusa van, valószínűleg tényleg nagy szerepet játszik ez a babszem nagyságú terület. Hogy hol keresd? A hüvely elülső falán, körülbelül 2-3 centiméterre, ám érdemes izgalmi állapotban keresgélni, ugyanis ilyenkor megdagad, pénzérme nagyságúra nőhet a mérete.

Valaki vagy képes az orgazmusra, vagy nem
Az, hogy eljut-e valaki a csúcsig, nem adottság kérdése - eltekintve néhány ritka esettől. A szexet igenis tanulni kell, és mindez azzal kezdődik, hogy kitapasztalod-e magadon, mi az, ami jól esik a testednek, és mi az, ami kevésbé. Ha így informálódsz, később már tudni fogod, milyen irányba vezesd kedvesedet, akinek szintén meg kell tanulnia, hogyan okozzon neked örömet. Úgyhogy ha valakivel rögtön nem élsz át olyan fergeteges orgazmust, mint például előző pároddal, akkor se ess kétségbe! Időre van szükségetek, hogy felfedezzétek egymás szükségleteit!

Csak egyféle orgazmus létezik?
Ez óriási vita tárgya. A szakemberek szerint alapvetően kétféle orgazmust lehet megkülönböztetni: a csikló ingerlésével kiváltottat, illetve a hüvelyit. Az előbbi nagyon intenzív, erőteljes, de rövidebb ideig tart, míg a hüvelyi mélyebb, ám nehezebben ismételhető. A legtöbb nő maga is meg tudja különböztetni e kettőt, sőt sokan csak az egyiket tudják átélni. Maga a folyamat azonban fiziológiailag és agyilag ugyanolyan, a hüvely- és gátkörnyéki izmok ritmikusan összehúzódnak, majd elernyednek, az agyadban a félelemért, szorongásért felelős rész pedig egyszerűen kikapcsol.

7 orvosi tévhit

doctor_inmask.jpgA közhiedelem tele van mítoszokkal és féligazságokkal. A legtöbb ártalmatlan, de ha már az orvosok is elkezdenek hinni bennük, az aggodalomra ad okot.

A British Medical Journal eheti számában a kutatók megvizsgáltak néhány gyakori tévhitet. "Felzaklatott minket, mert tudtuk, hogy sok orvos is hisz ezekben, és betegeik felé és továbbítják azokat.” – mondza Dr. Aaron Carroll, az Indianai Orvosi Egyetem gyermekgyógyász adjunktusa. „A média is gyakran hivatkozik ezekre a nézetekre.”

Ezennel felsoroljuk őket, hogy tájékoztathassák kezelőorvosukat:

Hiedelem: Agyunknak csak 10 %-át használjuk.

Tény: Az orvosok és a humoristák előszeretettel emlegetik ezt a mondatot. Az idézetet időnként helytelenül Albert Einsteinnek tulajdonítják. Az MRI, PET és más képalkotó eljárások azonban azt mutatják, hogy az agynak nincsenek szunnyadó területei. Az egyes idegsejtek vizsgálata sem mutatott inaktív területeket. Az agysejtek vegyületeket előállító folyamatainak anyagcsere-vizsgálatai sem találtak olyan részeket, melyek nem működtek. A hiedelem valószínűleg a múlt század korai időszakából származik, amikor a különféle ügynökök arról próbálták meggyőzni az embereket, hogy még nem érték el a teljesítőképességük határát - állítja Carroll. Még azt a tényt sem veszi figyelembe, hogy a többi szervünk teljes hatásfokkal működik.

Hiedelem: Naponta legalább nyolc pohár vizet kell meginni.

Tény: "Nincs rá orvosi bizonyíték, hogy szükségünk van ekkora mennyiségre.” – mondta Dr. Rachel Vreeman, az egyetem gyermekgyógyászati kutatója, a cikk társszerzője. Vreeman szerint a hiedelem 1945-re vezethető vissza. A Táplálkozási Tanács javaslata volt a napi nyolc pohár víznek megfelelő folyadék fogyasztása. Az évek során a folyadékból víz lett, de ebbe a mennyiségbe beleszámít a gyümölcsök és zöldségek víztartalma, továbbá a kávé és más folyadékok is.

Hiedelem: A köröm és a szőrzet is növekszik a halál után.

Tény: A legtöbb orvos megkérdőjelezi azt, amit eredetileg igaznak hittek. Végül rájöttek, hogy ez lehetetlen. Valójában a következő történik: „Ahogy a bőr kiszárad, visszahúzódik.” – mondta Vreeman. „A köröm sokkal feltűnőbbé válik, ahogy a bőr kiszárad. Ugyanez érvényes a szőrzetre is, habár kevésbé látványos. Ahogy a bőr visszahúzódik, a szőrszálak látványosabbá válnak, esetleg kissé felállnak.”

Hiedelem: A borotvált szőr gyorsabban nő vissza, erősebb és sötétebb lesz.

Tény: Egy 1928-as klinikai kísérlet összehasonlította a szőr növekedését borotvált és nem borotvált felületeken. A borotválás helyén visszanövő szőr nem volt sem sötétebb, sem vastagabb, és nem is nőtt gyorsabban. Frissebb kutatások is megerősítették ezt a megfigyelést. A borotválás után a szőrszál tompa heggyel bukkan elő a bőrfelszínen, magyarázza Carroll és Vreeman. A tompa hegy idővel elkopik, így vastagabbnak tűnik, mint amilyen valójában. Sötétebbnek is tűnhet, mivel a napfény még nem szívta ki.

Hiedelem: Ha félhomályban olvasunk, romlik a látásunk.

Tény: A kutatók nem találtak bizonyítékot arra, hogy a félhomályban olvasás tartós látáskárosodást okozna. Megerőltetheti a szemet, esetleg átmenetileg csökken a látás élessége, de némi pihentetés után ez megszűnik.

Hiedelem: A pulykahús álmosít.

Tény: Ezt még maga Carroll és Vreeman is elhitte, amíg el nem kezdtek ebben az irányban vizsgálódni. A pulykában található triptofan nevű vegyület álmosító hatásáról ismert. Azonban a pulyka sem tartalmaz belőle többet, mint a csirke vagy a marha. A félreértésre az adhat okot, hogy az ünnepi étkezések során rengeteg más étellel és alkohollal együtt fogyasztják, ami valóban álmosságot okozhat.

Hiedelem: Veszélyes a kórházakban mobiltelefont használni.

Tény: Nem tudunk olyan halálesetről, amit ezzel kapcsolatba lehetne hozni. A kevésbé súlyos interferenciák a kórházi műszerekkel valószínűleg inkább csak mendemondák. Egy tanulmány során felfedezték, hogy a mobiltelefonok a kórházi felszerelések mindössze 4 %-ának működését zavarják, de csak akkor, ha kb. 1 méteren belül helyezkednek el egymástól. Ebben az évben pedig 300 vizsgálatot végeztek 75 kórházi helyiségben, és semmilyen interferenciát nem találtak. Sőt, ha az orvosok mobiltelefont használnak, a fejlettebb kommunikáció következtében kevesebb hibát vétenek.

"A fentiekkel kapcsolatban az orvosok eleinte kételkednek.” – mondta Vreeman. „De miután óvatosan rávezetjük őket a tudományos bizonyítékokra, készséggel elfogadják, hogy a hiedelmeknek nincs valóságalapjuk.”

10 tévhit a Macintosh-ról

Kényes terület ez, és talán rosszul látok benne én is ezt azt, miközben igyekszem egyformán pozitívan hozzáállni mind a PC-khez, mind a Macintoshokhoz. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai, és egyik oldal sem hibátlan. Ezúttal néhány Maces tévhitet szeretnék eloszlatni, s elmondani róluk a véleményemet. A végén pedig egy szavazási lehetőség és persze a kommentek állnak a rendelkezésére mindenkinek, hogy egyetértsen, vagy meggyőzzön róla, hogy tévedtem. Szálljanak vitába velem és egymással, hogy egyszer és mindenkorra tisztázzuk ezt a tíz kérdést!

1. Macre nincsenek programok
Ezt előszeretettel hangoztatják sokan, s én sohasem értettem. Macre ugyanis minden témakörben találunk minőségi szoftvert, nem is egyet, ráadásul rengeteg az ingyenes közöttük. A windowsos kínálatnak is csak töredékét használja az ember, hiszen annak a nagy része szemét. Egyébként sincs szükség egy gépen négy képnézegetőre és hat szövegszerkesztőre! Csak az Apple oldalán órákat barangolhatunk a kínálatot böngészve.

macosx

Van választék szoftverekből


És akkor még a macupdate.com-ról vagy a download.com maces szekciójáról szót sem ejtettünk. Ráadásul rengeteg professzionális alkalmazás is megtalálható (például Adobe termékek). A két legnépszerűbb irodai csomag, a Microsoft Office és az OpenOffice.org is megvan (és van még több is). Akad hazai fejlesztésű számlázóprogram, és már az APEH is megtette az első lépéseket, hogy a bevalláshoz ne kelljen Windowst ragadni. :)

2. Macre nincsenek játékok
Ez így szintén nem igaz. Rengeteg jó minőségű shareware és freeware játék van, és sok nagy név is megjelent már Macre (World of Warcaft, Sims 2 stb.). Az azonban igaz, hogy jó pár népszerű játék késve jelenik meg erre a platformra, vagy például a készítők (lásd EA) nem mindig veszik a fáradtságot a natív Maces változat elkészítéséhez, csak egy Windows emulátort „építenek be” a játékba.
Így azután sok EA játék erősebb hardvert követel Macen, mint Windowson. Megszállott játékosoknak tehát az OS X nem tökéletes választás, viszont a bootcamp segítségével feltehetünk egy natív Windowst a játékokhoz, bármelyik Inteles macre. De ez már a következő pont...

3. Macen nem futnak a windowsos programok
Természetesen az OS X nem futtat windowsos szoftvereket. Ám három módszer közül is választhatunk, ha valamiért mégis Windowsra vagy windowsos alkalmazásra van szükségünk, és Intel processzoros Mac előtt ülünk.

macosx

Windows használat OS X alatt, 3D (DirectX 9) támogatással


Az egyik a Boot Camp, amelynek a segítségével második operációs rendszerként telepíthető Windows a gépre. Előnye, hogy ez natív Windows, vagyis pont olyan, mintha bármely más PC-re tettük volna a redmondi rendszert, a hátránya, hogy újraindításra van szükség, a rendszerek közötti váltáshoz.
A másik kézenfekvő megoldás egy virtuális gép létrehozása az OS X-en belül. Ehhez használhatjuk mondjuk a VMWare vagy a Parallels szoftvereket. Segítségükkel szinte tökéletes tempóban futtathatunk komplett Windowst az OS X-en belül, 3D-s támogatással (még a régebbi windowsos játékokkal is simán tudunk így játszani).
A harmadik megoldás a Wine, illetve a Wine-ra épülő megoldások, mint például a Crossover for Mac. Ezek eredeti Windows telepítése nélkül, Windowst „szimulálva” képesek futtatni sok windowsos alkalmazást. Akit bővebben érdekelnek a lehetőségek, az korábbi cikkünkből mindent megtudhat a módszerek előnyeiről és hátrányairól.

4. A Mac drágább, mint a PC
Egy doboz szépen csomagolt, jó nevű Belga bonbon is drágább, mint a kínai piacon vásárolható táblás csokoládé. Viszont a márkás bonbon esetében biztosak lehetünk benne, hogy nem tejbevonóból készült, és ha megesszük, nemcsak az éhségünket csillapítja, hanem jóleső érzéssel tölt el. A piaci csokinál viszont nem feltétlenül azt találjuk a csomagolásban, mint amit ráírtak. Gyomorrontás lehet a vége, ami azután többletköltséggel jár: gyógyszerek és munkakiesés képében.

macosx

Szép, hatékony és helytakarékos.


Ne kövessük el azt a hibát, hogy egy iMac vagy egy MacBook vásárlásakor a legolcsóbb, összetákolt PC-khez és notebookokhoz hasonlítjuk azokat. Tessenek a márkás gépekkel összevetni az árakat, lehetőleg azokkal, amelyek ugyanazt a teljesítményt nyújtják (és vegyük figyelembe, hogy ez nem biztos, hogy azonos alkatrészeket is jelent: a Windowsnak a multitaszkhoz például jóval több lóerő szükséges, mint az OS X-nek).
Az persze vitathatatlan, hogy egy Apple gépnél a márkajelzést is megfizettetik, de ugyanezt megteszi a Dell is, sőt mindenki, aki “nevesített” gépeket árul. Cserébe úgy rakják össze azokat, hogy letesztelik, képesek-e az alkatrészek megfelelően "összedolgozni". És bár még így is becsúszhatnak hibák (lásd a MacBook Pro sorozat grafikai processzorának gondjait), az esélyünk arra, hogy megfelelő tempóban dolgozzunk, és ne legyenek kényszer munkaszünetek, egy márkás gép esetében – legyen az PC vagy Mac – mindig nagyobb. Ezen kívül ezekhez a gépekhez jogtiszta rendszert (a Mac esetében éppen az OS X az egyik legnagyobb vonzerő) és további szoftvereket is kapunk.

macosx

Az alma drága, de egészséges?


Saját példát hozok: én három éve ülök egyazon iMac előtt, és még mindig „visz mindent”. Futnak valakinek gond nélkül egy hároméves noname PC-n a legújabb szoftverek? Nem mindig a drágább a jobb, de én ennek a gépnek az árát már nyugodtan oszthatom hárommal...

5. Macre nincs vírus, nem fenyegetnek hackerek és trójaiak
Ez szinte naponta előkerül a PC kontra Mac vitákban. Van benne némi igazság, de azért nem teljesen így. Valódi vírus ugyanis - egyelőre - valóban nincs Macre, vagy legalábbis OS X-re még nincs, a régi MacOS-re volt néhány. Azonban trójai, féreg és kémprogram akad pár, igaz, ezeket meg szinte keresni kell. Ritkák, mint a fehér holló, ráadásul a felhasználónak kell engedélyeznie a működésüket (jelszó megadásával, admin jogosultságokkal stb.). Mivel a Mac kis hazánkban is egyre népszerűbb, a dolog korántsem olyan veszélytelen, mint amilyennek beállítják, a kezdő felhasználó ugyanis veszélyforrásnak számít minden rendszeren. Ha valaki nem biztos benne, hogy képes önállóan megkülönböztetni egy kéretlenül települni akaró kártevőt a hétköznapi programoktól, annak ingyenes megoldásként az iAntivirus használatát javasoljuk. Diszkréten figyeli azt a kevéske kártevőt, ami eddig készült OS X-re. Komolyabb Maces antivírusra (például Norton vagy Sophos) csak azoknak érdemes beruházniuk, akik a windowsos vírusokat szeretnék nyakon csípni Macen (ezek ugyan nem ártanak semmit az OS X-nek, de legalább nem küldi őket tovább az ember a Windowsos ismerősöknek).

macosx

Ha nem bízunk a vírushiányban, azért van segítség


A hackereket illetően az OS X sem sebezhetetlen, bár minden bizonnyal kevesebben vannak ráállva a Macintosh feltörésre, mint ahányan a Windows ellen dolgoznak.
Azt viszont nyugodtan kijelenthetjük, hogy vírusirtó nélkül egy OS X előtt ülve sokkal nagyobb biztonságban vagyunk, mint akár egy vírusirtóval felszerelt windowsos gépnél. Az óvatosság azonban itt sem árt, és a rendszerhez kiadott biztonsági frissítéseket illik letölteni. Mert azért rések itt is akadnak a pajzson.

6. OS X alatt nincs szükség töredezettségmentesítésre és karbantartásra
Frászt! Az igaz, hogy az OS X menet közben igyekszik a fájlokat rendben tartani, és ebben sokkal hatékonyabb, mint mondjuk a FAT32-t vagy NTFS-t használó Windows, azonban hosszú távon egy Mac merevlemeze is töredezett lesz.

macosx

Bár menet közben is igyekszik a rendszer, néha azért besegíthetünk


Ezen nincs mit csodálkozni, ha nagy fájlokkal dolgozunk, azokat a „csillagok együttállásától függően” néha szétdarabolva kell a lemezre írnia minden rendszernek. Szóval a töredezettségmentesítés – pár havonta – az OS X-nek sem árt. Erre használhatjuk mondjuk az iDefrag nevű szoftvert (sajnos ez nem ingyenes).
A karbantartás alól sem tudunk kibújni, de szó sincs arról, hogy emiatt meg kellene ismerkednünk a parancssorral. Hasonlóan a Windowshoz, itt is találunk több olyan alkalmazást, amely elvégzi a karbantartási munkákat, ha úgy érezzük, kicsit már lassul a rendszer. Kiváló választás erre az ingyenes Onyx, a segítségével kényelmesen, a grafikus felületről irányíthatjuk a “hadműveletet”.

7. A Macintosh használatához újra kell tanulnom mindent, ráadásul biztosan parancssoros
Ez óriási tévedés! Az OS X felülete rendkívül felhasználóbarát és még ízléses is. Egy-két apróságot kell csak megszoknunk (például az aktív alkalmazás menüje látszik mindig a képernyő tetején, más megközelítésű a fájlrendszer stb.), de ezeket pár nap alatt megszokja az ember, s kis gyakorlás után a rendszer használata egyértelművé válik, még egy kezdő felhasználó számára is.

macosx

Ízléses és praktikus. Ráadásul jól bírja a nyúzást...


Ezt a parancssor dolgot pedig tessék elfelejteni OS X és Linux esetében egyaránt. Persze, ott van, lehet használni, de nincs rá többször szükség, mint ahányszor Windowsban előveszi az ember (mert bizony ott is van ilyen). A mai, korszerű operációs rendszerek, így az OS X is, szinte minden funkció elérését lehetővé teszik a grafikus felületen.

8. Macen nem videócseveghetek a windowsos nagymamával és nincs MSN sem
Dehogynem! Ha a nagymama Skype-ot használ, ez simán megoldható. Sőt, immár a Gmail-en belül is van cross-platform videócsevegés!
Az MSN Messengert használó windowsos ismerősök elérésére is van kismillió megoldás (többek között a Microsoft MSN Messenger 7 for Mac), viszont ott nincs lehetőség videós beszélgetésekre. Az aMSN azonban jó úton halad erre. Csak kicsit lassan.

9. A Mac sohasem fagy le
Ezt így nem merném kijelenteni. De hogy ritka jelenség, az biztos. Ha mégis előjön, az általában hardvergond (mint ahogy a Windows esetében előszeretettel emlegetett kék halálnak is legtöbbször ez az oka). Az már gyakrabban előfordulhat, hogy egy rosszul megírt alkalmazás magába omlik, de ilyenkor ki lehet lőni, és minden megy tovább, a rendszert ez általában nem viseli meg. A Windowst viszont az ilyen esetek érzékenyebben érintik. Maga a rendszer valóban ritkán fordul magába, ráadásul a multitaszk feladatok (több program párhuzamos futtatása és használata) esetében az OS X-nek hatalmas előnye van a Windows minden verziójával szemben (talán majd a Windows 7 felnő a feladathoz).

10. A Macesek istenként tiszteli Steve Jobsot, és gyűlölnek minden PC-s felhasználót
Nos, nem szeretnék elkeseríteni senkit, de hasonló elfogultság tapasztalható a windowsos és a linuxos oldalon is. Ez ugyanis emberi tulajdonság, amelyen nem mindenki képes felülemelkedni. Amit megkedvel az ember, azt hajlamos fenntartások nélkül védeni.
Jobs kétségtelenül karizmatikus figura, és erősen meghatározza az Apple irányvonalát (azt mindenki döntse el maga, hogy ez jó, vagy rossz dolog). De ugyanez elmondható Bill Gatesről vagy Steve Ballmelről is a túlvégen. Szóval ezen az alapon kár különbséget tenni.

A legtöbb Maces felhasználó nem feltétlenül a brandbe szeretett bele, inkább a kényelembe. Egy olyan számítógépbe, amelyet nem kell sem tuningolni, sem körbebástyázni, csak használni.
Maga az Apple mint cég, fikarcnyival sem jobb vagy rosszabb, mint a Microsoft. Igyekeznek sikereket elérni egy piacon, hol figyelembe véve a felhasználók igényeit, hol pedig magasról... elnézést, kiszaladt...
Az viszont biztos, hogy mindkét cégnél dolgoznak/dolgoztak olyan emberek, akik nagy hatással vannak/voltak a számítástechnikára és ezzel együtt hétköznapjainkra. Akár szimpatikusak, akár nem. Mindenki döntse el maga, hogy ezért tiszteli, vagy éppen gyűlöli őket. Az elfogultság viszont sohasem célravezető, egyik oldalon sem.

Szavazás

4 tévhit a szexről!

Ma már nem számít tabunak a testiség, így nap mint nap sok mindent látunk, hallunk, tapasztalunk, ami előbb-utóbb felvetheti bennünk a kérdést: vajon valóban rendben van a szexuális életünk? Lehet, hogy többször, hosszabban, vagy éppen tüzesebben kellene együtt lennünk?



1. Mindig mindkét félnek ugyanúgy kell akarni

Teljesen normális, ha az esetek egy részében akár nekünk, akár partnerünknek egy kis rábeszélésre van szüksége a szexhez. Rengeteg olyan tényező van, amely lelombozza a vágyat, például a fáradtság, a munkahelyi problémák, a stressz. Ha valamelyikünknek olykor nincs is kedve az együttléthez, attól még nem kell pánikba esni s a kapcsolat végét várni. Ha a másik fél nem szívesen halasztaná el a dolgot, érdemes bedobni valami újat: helyszínt, pozitúrát, de például egy erotikus videó is beindíthatja a fantáziát, meghozhatja a kedvet. Persze ha valakinek szinte sosincs hangulata a szexhez, akkor jobb felkeresni egy terapeutát, mert ott már komolyabb probléma is lehet.

2. A spontán szex a legjobb

Modern életünk rohanó napjainak szinte ma már alapszabálya: amit nem tervezünk be a hétköznapokba, azt nem is visszük véghez – és ez alól a szex sem kivétel. Egyre több szakember ezért azt javasolja pácienseinek, hogy minden héten tűzzenek ki egy időpontot, ami mindkettejüknek alkalmas, és akkor kizárólag egymással foglalkozzanak. Készüljenek rá ugyanúgy, mint más fontos programjaikra: szánjanak időt arra, hogy eltervezzék, mivel teszik élménydússá az együttlétet.

3. Heti háromszor kell szeretkezni

Egy jól működő kapcsolatban valóban fontos, hogy rendszeres legyen a pár szexuális élete, de ne essünk a számolgatás csapdájába. A legtöbb boldog férfinak és nőnek nincs mindennap intim élménye, sőt sokszor heti kettőre sem futja. Ennél amúgy is sokkal fontosabb, hogy a pár mindkét tagja elégedett legyen a gyakorisággal. Ha például partnerünknek s nekünk is elegendő a havi egy alkalom, akkor örüljünk annak, hogy hasonló az étvágyuk. Ha azonban a gyakoriság terén eltérnek az igények, akkor nem árt, ha leülünk, s őszintén beszélünk erről a párunkkal. Ilyenkor megpróbálhatjuk a kisebb étvággyal rendelkező vágyait fokozni, amit már a gyakoribb ölelkezés, csókolózás is elősegíthet.

4. A jó szex hosszú és lassú

Egy zsúfolt, fárasztó nap végén bármennyire is kívánjuk kedvesünket, az eredmény szinte biztosan nem a romantikus filmekben látott jelenethez lesz hasonló, sokkal valószínűbb egy röpke, de „kiadós” együttlét. Gondoljunk ilyenkor a szexre úgy, mint az édességre, amit nem feltétlenül akarunk mindig hosszasan ízlelgetni, viszont nagyon vágyunk olykor egy-egy apró falatra.

Tévhit, hogy az ember elmerülhet futóhomokban

Holland és francia kutatók kísérletesen vizsgálták a futóhomok tulajdonságait, és határozottan állítják: a filmekben látottakkal ellentétben nem fordulhat elő, hogy valakit a feje búbjáig ellepjen a futóhomok.

Az Amszterdami Egyetem kutatói laboratóriumi körülmények között, finom homok, agyag és sós víz megfelelő arányú elegyítésével futóhomokot hoztak létre, és ennek – a természetben előforduló valódi futóhomokkal egyező anyagnak – a tulajdonságait vizsgálták.

Megfigyelték, hogy nyugalomban a homok besűrűsödik, erőbehatásra, mozgásra viszont a szemcsék közé víz áramlik, és az anyag viszkozitása csökken. Ez az oka annak, hogy a futóhomokba került „áldozat”, ha kapálózni kezd, még mélyebbre süllyed. A leülepedő homok- és agyagszemcsék miatt a futóhomok mélyebb rétegeiben a viszkozitás illetve sűrűség újra nő, így az anyag kvázi megköt a belémerült test körül.

Csak lassan, ne szakadj meg bele…

Ezért nehéz a futóhomokba süllyedt embert kiszabadítani. A tudósok szerint ahhoz, hogy egy centiméterrel kijjebb húzzák az illetőt, akkora erőre van szükség, mint egy közepes méretű autó felemeléséhez. Ráadásul ha a szegény párát a legjobb szándékkal is rángatni kezdik, könnyen súlyos sérüléseket szenvedhet, akár ketté is szakadhat, hiszen testének alsó része mintegy be van betonozva.

Eddig talán nem is derült fény újdonságra, hiszen a tapasztalatok is a fenti eredményeket valószínűsítették. A kutatók megfigyelései azonban több évtizedes tévhiedelmet cáfolnak meg: azt állítják ugyanis, hogy az ember nem merülhet el teljesen a futóhomokban.

Ezt azzal magyarázzák, hogy az emberi test sűrűsége (1 g/mm) mintegy fele a futóhomok sűrűségének, és a fizika törvényei szerint nem lehetséges, hogy tökéletesen elmerüljön benne. Így ha valaki futóhomokra lép, valamivel a dereka fölöttig merül csak bele, ez azonban légzését nem akadályozza jelentősen. A futóhomokba fúlt emberek tragédiáját az okozza, hogy vízparton merülnek bele a homokba, nem tudnak kiszabadulni, a dagály elárasztja őket, és abba fúlnak bele.

A kutatók javaslata, hogy aki futóhomokba kerül, lassan és folyamatosan mozgassa lábait, így az anyag felhígul, és az áldozat könnyebben kiszabadíthatóvá válik.

Fogyókúrázás?

40 hiba, amit a fogyókúrázás során elkövethetsz:

1. Azt hiszed, hogy a diétás ételek csak a fogyókúrád idejére szólnak, és a fogyás után nem illeszthetők be a mindennapi menüdbe.

2. Egész nap káposztalevest, kefírt vagy narancsot eszel – és elhatározod, hogy egy hónapon keresztül csak ezen az egyhangú táplálékon élsz.

3. Állandóan a kalóriákat számolod.

4. Egy héten többször is méred magad a mérlegen.

5. Nem iszol elegendő vizet.

6. Cukrozott italokat iszol: édes gyümölcsleveket, cukrozott kávét, kakaót és szénsavas üdítőket választasz a tiszta csap- vagy ásványvíz helyett.

7. Kész vagy félkész ételeket veszel a frissek helyett.

8. A zöldségeket és gyümölcsöket túlfőzöd, ezzel elmulasztod élvezni ezek jótékony hatását.

9. Pesszimistán állsz a diétádhoz, oly sok mindent kipróbáltál már, így nem hiszel abban, hogy végre sikered lehet!

10. Tervek, elhatározás nélkül állsz neki fogyókúrázni.

11. Nem hiszed el, hogy minden tápanyagra szüksége van a szervezetednek, és teljesen félredobod a szénhidrátot, a fehérjét vagy a zsírokat.

12. Nem tudod időben abbahagyni az evést: állandóan degeszre tömöd a bendőd.

13. Elhagyod a levest az étkezésekkor.

14. Korlátlan fogyasztást kínáló éttermekben, menzán eszel, és degeszre tömöd magad.

15. Nem reggelizel.

16. Éhezel egész nap, mert azt hiszed, hogy ez a súlyvesztés legjobb módja.

17. Túl nagy súlyfelesleg rajtad, és csak az utolsó utáni pillanatban fogsz hozzá a diétádnak.

Nagyítás

18. Azt hiszed, eleve túlsúlyosnak születtél, és sosem fogsz megszabadulni a súlyfeleslegtől.

19. Nem hiszel magadban: nem hiszed el, hogy képes vagy változtatni.

20. A túlsúlyt egy negatív jellemzőként éled meg, amiért az emberek mutogatnak rád.

21. Nem fogadod el magad olyannak, amilyen vagy.

22. Nem élvezed az életet: azt hiszed, csak akkor fogsz tudni felszabadultan élni, ha karcsú leszel.

23. Azt hiszed, hogy a fogyókúrás tabletták, porok és táplálékkiegészítők a fogyókúra fontos kellékei.

24. A mozgást szenvedésnek, tehernek érzed.

25. A mozgás nem foglal helyet a mindennapjaidban.

26. Gyakran – hetente 3-4 alkalommal – fogyasztasz alkoholt.

27. Sportműsort nézel a tv-ben ahelyett, hogy te magad sportolnál.

28. Naponta több mint egy órát ülsz a televízió előtt.

29. Útközben feladod a kilókkal való küzdelmet, és hirtelen egy másik módszer megszállottjává válsz.

30. Amíg az ételeket készíted, előszeretettel csipegetsz mások tányérjáról is.

31. Főzés közben egyfolytában kóstolgatod az ételt, pedig már rég tudod, hogy nem igényel további fűszerezést.

32. Minden különleges alkalom – születésnap, ünnepség - nélkül sütiket, tortákat és pogácsákat sütsz, és fagyit tartasz a hűtőben.


33. Mindig van otthon a hirtelen betoppanó vendégek számára rágcsálnivaló – mire a vendégek valóban megérkeznek, a nasik elfogynak.

34. Egészségtelen chipseket, ropikat, nyalókát vásárolsz a gyerekeknek, de mindig te eszed meg őket.

35. Sem zöldséget, sem gyümölcsöt nem fogyasztasz az étkezésekkor.

36. Azt hiszed, hogy csakis a diéta, és nem a teljes életmódváltás az, ami eredményes fogyáshoz vezet.

37. Nem hiszed el, hogy képes vagy egészségesen élni.

38. Étrendedben finomított táplálékot szerepelnek a teljes kiőrlésű lisztből készültek helyett, zsíros húsok a sovány helyett, nehéz, zsírban gazdag tejtermékek, vajkrémek és fagylaltok a zsírszegény táplálékok helyett.

39. Gyakran látogatod a gyorséttermeket.

40. Mindig holnapra halogatod az életmódváltást, ahelyett, hogy MÉG MA változtatnál.

Ha a fenti állítások igazak rád – részben vagy egészben -, itt az ideje, hogy változtass a hozzáállásodon. Vesztenivalód nincs, nem igaz?!

1-2 Érdekesség

A kacsahápogás nem visszhangzik.

Az ember álmaiban átlagosan 6 pókot nyel le az életében.

Egy átlag életkorú ember 20 évet alszik.

Minden magyar emberre évente 80.000 kg vegyes szemét jut.

A spenótot azért tartják "különleges" ételnek, mert egy tudós az erről szóló képletében elírt egy nullát.

A baglyokon kívül semmilyen madárféle nem látja a kék színt.

A kaméleonnak a nyelve másfélszer hosszabb a testénél.

1938-ban a Time magazin "Az év embere" választásán a győztes : Adolf Hitler.

500 millió évvel ezelőtt egy nap csak 20.6 órából állt.

A csapadéknak köszönhetően a K2 nevű hegycsúcs néhány hétig magasabb,mint a Mount Everest.

A Földön minden nap 0.00000002 másodperccel hosszabb az előzőnél,a Föld forgási sebességének lassulása miatt.

A ketchup Kínából származik.

Leonardo da Vinci képes volt az egyik kezével írni, a másik kezével pedig rajzolni egyszerre.

Leonardo da Vinci kézírásait csak tükörből lehet elolvasni.

A patkányok hosszabb ideig bírják víz nélkül, mint a tevék.

A Pentagon híres ötszögletű épületében kétszer annyi mellékhelyiség van, mint amennyit a dolgozói létszám indokolna. Ennek oka az,hogy a
40-es években, amikor épült, még érvényben volt egy virginai törvény,amely szerint külön WC-t kellett építeni a fekete és a fehér alkalmazottaknak.

A pókháló egy hihetetlenül erős anyag: a vastagságához viszonyítva
jóval erősebb, mint az acél.
Szakértők szerint egy ceruzavastagságú pókháló kötél meg tudna
állítani egy Boeing 747 óriásgépet repülés közben.

A sakkban használt "sakk-matt" kifejezés alapja a perzsa "Shah Mat",aminek jelentése: "a király halott".

A testen belül a fájdalom kb. 110 m/s sebességgel terjed.

A történelem legrövidebb háborúja Anglia és Zanzibár között
dúlt,1896-ban. Zanzibár letette a fegyvert 38 perc után.

A Tyrranosaurus Rex legközelebbi ma is élő rokona: a csirke.

A vakok írását egy 5 éves francia fiú, Louis Braille fejlesztette ki.
Braille 3 éves korában vakult meg, miközben apja szerszámaival
játszott, és az egyik kiszúrta a szemét.

A világtörténelem leghosszabb műsormegszakítását a BBC követte el. Egy Miki egér rajzfilmet szakítottak félbe azzal a hírrel, hogy kitört a második világháború.6 év múlva aztán akkurátusan folytatták a félbeszakadt rajzfilmet,pontosan attól a ponttól, ahol anno abbahagyták.

Az "&" írásjel egy időben az angol ABC része volt.

Az alma a rózsák családjába tartozik.

Az amerikai filmekben feltűnő telefonszámok mindig 555-tel kezdődnek. Ilyen kezdetű telefonszámokat a valóságban nem használnak, így elkerülik a lelkes telefonálók békés polgárokra szabadítását.

Az Apollo-11 landolásakor már csak 20 másodpercre elegendő üzemanyaggal rendelkezett.

Az eddigi leghosszabb, emberi testben talált bélféreg 33 méter hosszú volt.

Az első autós kiadó ablakkal rendelkező étterem egy McDonald's volt,az Arizona államban található Sierra Vista-ban. Az étterem azért
csinált ilyen kiadó ablakot, hogy a közeli katonai támaszponton állomásozó katonákat is el tudják látni élelemmel, akiknek egyenruhában tilos volt bármilyen boltba belépniük.

Az ember által valaha generált legnagyobb hőmérséklet 70 millió fok volt, amit 1978-ban a Princeton Egyetemen állítottak elő.

Az ember nem képes nyitott szemmel tüsszenteni.

Tüsszentés közben az ember szíve egy millisecundum időre megáll.

Az emberi hajszál 3 kg-ot bír el.

Az emberi ujj képes érzékelni 0.02 mikron amplitúdójú vibrációt.

Az Ezeregyéjszaka meséi eredeti szövege szerint Aladdin kínai kisfiúvolt.

Az indiai nők törvényesen feleségül mehetnek egy kecskéhez.

Az ollót Leonardo da Vinci találta fel.

Az ostorcsattanás igazából egy miniatűr hangrobbanás: a bojt átlépi a hangsebességet.

Az ujjlenyomathoz hasonlóan a nyelv rajzolata is teljesen egyedi.

Az USA államok közötti autópályáit úgy építették, hogy minden 5 mérföld útból legalább 1 mérföld egyenes legyen. Ezek az egyenes
útszakaszok repülogép leszállópályaként használhatók háború vagy egyéb vészhelyzet esetén.

A világ első kereskedelmi forgalomba került CD-je Bruce Springsteen"Born in the USA" című albuma volt, amit az USA-ban adtak ki.

Boleyn Annának, VIII. Henrik második feleségének az egyik kezén
hat ujja volt. Egész életében kesztyűt viselt, hogy leplezze testi deformációját.

Csak a rovarok rendelkeznek igazi szárnyakkal. A többi repülő állatfaj (denevérek, madarak) szárnyai igazából módosult lábak.

Csak két állat van, amely a fejének elfordítása nélkül is látja a háta mögötti területet: a nyúl és a papagáj.

Egy aranyhal emlékezőtehetsége mindössze 3 másodpercre terjed ki.

Egy doboz Coca Cola Light fennmarad a víz színén, míg a normál változat lesüllyed.

Egy ember éjszakánként átlagosan ötször álmodik. Minden ilyen álomrészlet hosszabb az előzőnél, az első időtartama mintegy 10 perc,
az utolsóé pedig 45 perc.

Egy ember hamarabb elpusztul a teljes alváshiánytól, mint az éhségtől.
10 alvás nélküli nap már elég a halálhoz, míg éhezni több hétig is képes egy egészséges személy.

Egy műanyag doboz körülbelül 50000 év alatt bomlik el.

Egy órán át tartó fejhallgató viselés a fülben tanyázó baktériumok számát a hétszeresére növeli.

Egyes számítások szerint az emberi agy tárolókapacitása 1 trillióbit, vagy 1164153 gigabyte.

I. Henrik angol király karja 36 inch hosszú volt (91.44 cm), az
angolszász országokban használt "láb" mértékegység pedig ennek
egyharmada,12 inch (30.48 cm) lett.

Görögország nemzeti himnusza 158 versszakból áll. Senki nincs az
országban, aki kívülről tudná az összeset.

Ha egy ember meghal, a hallását veszti el utoljára. Az első érzékszerv, ami felmondja a szolgálatot, a látás, ezt követi az ízlelés, a szaglás és az tapintás.

Hitler és Napóleon is csak egy herével rendelkezett.

Izland nem rendelkezik saját hadsereggel.

Julius Caesar, Nagy Sándor és Dosztojevszkij egyaránt epilepsziásak voltak.

Kanada az egyetlen olyan olimpiát rendező ország, aki nem nyert aranyérmet a saját olimpiáján.

Limában (Peru) szobrot állítottak Micimackónak.

Los Angeles-ben több bíró működik, mint Franciaországban.

Mexikónak egyszer 24 órán belül 3 elnöke is volt.

Neil Armstrong bal lábbal lépett a Holdra.

Nemzetiségtől függetlenül, a katonák mindenhol a jobb kezükkel tisztelegnek.

Pablo Picasso halva született, a bába ott is hagyta az asztalon. Picasso nagybátyja hozta vissza a kicsit az életbe, egy slukk szivarfüst segítségével

Régen a távíróberendezések tesztelésére a "quick brown fox pumps over the lazy dog" mondatot használták, mivel ez tartalmazza az angol
ABC összes betűjét.

Úgy becsülik, hogy ha a Földön valaha is kibányászott aranyat összegyűjtenék és beolvasztanák, akkor egy 20 méteres élhosszúságú kockában elférne az egész.

Winston Churchill egy női mosdóban született, egy táncmulatság alatt.

2*2=5?

Kétszerkettõ NÉHA öt...

16 - 36 = 25 - 45

Most adjunk mindkét oldalhoz (9/2)2 -t !

16 - 36 + (9/2)2 = 25 - 45 + (9/2)2

Vegyük észre, hogy mind két oldalon teljes négyzetet látunk !

[4 - (9/2)]2 = [5 - (9/2)]2

Vonjunk, mindkét oldalból gyököt !

4 - (9/2) = 5 - (9/2)

A baloldalon szerepel 4, amirõl tudjuk, hogy 2x2

2x2 - (9/2) = 5 - (9/2)

Adjunk mindkét oldalhoz (9/2)-t !

2x2 = 5 ??!! J

Tévhitek az alkoholfogyasztással kapcsolat

Tévhit az a közismert tény, miszerint minél többet iszik a férfi, annál vonzóbbnak láthat egy nőt – állítják a tudósok.

Egy tanulmány szerint az alkohollal valójában ellenkező hatást lehet elérni, így a férfiak kevésbé látják vonzónak a nőket. Mi több, az ital egyáltalán nem befolyásolja a férfiakat abban, hogy helyesen mérjék fel a hölgyek korát.

A kutatás során a szakemberek egy 240 férfiból és nőből álló csoportot kérdeztek ki bárokban és kávézókban, amely során női fotókról kellett véleményt mondaniuk küllem és kor alapján. A megkérdezettek fele alkoholos italt fogyasztott a kísérlet alatt, különböző szintekig eljutva, mint „ellazult és szelíd”, „tompa és gátlásaiból oldódó”, „hangoskodó és fecsegő”, valamint „határozottan részeg”.

Az albumban tíz olyan digitálisan manipulált kép is volt, amelyeken eredetileg 17 éves lányok voltak láthatók, ám a módosításoknak köszönhetően egy részük öregebbnek, másik részük fiatalabbnak tűnt, valamint sok portréra utólag smink is került.

Férfiak és az ital. Nem változik semmi?







A kutatási eredmények azt mutatták, hogy az alkohol hatására rosszabbodott a képeken látható szereplők korának megítélése a nők esetében, ám a férfiakéban korántsem változott. Nem csak a szesz, de a fotók utólagos tupírozása is jelentéktelenül befolyásolta a férfiak ítélőképességét. Vincent Egan, a Leicester Egyetem szakembere elmondta: „a tanulmány azt mutatja, hogy esetünkben az alkoholfogyasztás és a sminkelés nincs zavaró hatással egy másik ember korának a felismerésére.”

A másik érdekes felfedezés az volt, hogy az alkoholt fogyasztó résztvevők mindegyike sokkal kevésbé tartotta vonzónak a képeken látható nőket, szemben a józan csoporttal. Ez, úgy tűnik, dacol azzal a közismert elképzeléssel, miszerint a söröskorsón keresztül minden nő szebbnek látszik. A résztvevők következetesen túlbecsülték mind az érett, mind az éretlen arcúak korát, átlagosan 3,5 évvel.

A pszichológiával foglalkozó brit szaklapban, a British Journal of Psychology-ban publikálva a kutatási eredményeket a tudósok azt írták: „noha az alkohol korlátozta az érettség megítélését a női megfigyelőkben, nem volt különösebb hatással a női arcokat néző férfiak korérzékelésére – tehát a férfiak preferenciáit nem lehet olyan könnyen befolyásolni.”

Egy hozzászólásban azt mondták, hogy az alkoholos befolyásoltságot nem kéne enyhítő körülményként figyelembe venni az olyan esetekben, amikor egy férfit azzal vádolnak, hogy fiatalkorúval vagy kiskorúval szexelt.

„Tanulmányunk azt mutatja, hogy még a súlyos ittasság sem gátolja meg a kor megítélésének folyamatát a férfiaknál, így önmagában az a kifogás, hogy valaki helytelenül ítélte meg a másik életkorát, nem lehet mentség a bűncselekménynek számító szexuális cselekedetekben” – írták a kutatók.

Tények és tévhitek a szexuális kisebbségekről

Tévhit: A homoszexualitás betegség.

Tény: A homoszexualitásról 1975 óta tudjuk, hogy nem betegség. Ekkor ki is vették a pszichológiai betegségeket felsoroló „Betegségek nemzetközi osztályozása” című könyvből. Pszichológusok és orvosok nem, csak sarlatánok foglalkoznak a gyógyításával.

Tévhit: A homoszexualitás meggyőzéssel, csábítással terjed.

Tény: Senki nem lesz meleg, leszbikus vagy akár még csak biszexuális sem attól, ha róluk olvas, velük beszélget, vagy egy ilyen szórólapot tart a kezében. Attól sem leszel meleg, amennyiben egy meleg vagy leszbikus megmondja neked, hogy tetszel neki: ha az illetőt nem találod vonzónak, ezt egyszerűen megmondhatod neki, és faképnél hagyhatod.

Tévhit: Egy homoszexuális kapcsolatban az egyik fél női, a másik férfiszerepet játszik.

Tény: Vannak olyan párkapcsolatok, ahol valóban megosztják a szerepeket, és az egyik fél unásig mosogat, mialatt partnere nem dolgozik, hanem pl. újságot olvas. Az ilyen elnyomó kapcsolatok mellett vannak továbbá olyan egyenlőségen alapuló kapcsolatok is, ahol szintén van valamiféle „nő-férfi” szereposztás. Itt a „férfias” szerepet betöltő fél ugyanannyi hasznos háztartási munkát végez (pl. takarít, autót szerel, kertet ás, fát vág, disznótrágyát hord), mint a „nőies” szerepet játszó fél. A legtöbb kapcsolatban azonban nem veszik figyelembe a nemi szerepeket, és a partnerek felváltva vagy egyéni érdeklődésüknek és képességeiknek megfelelően végzik a házi munkát és a „férfiasnak” és „nőiesnek” tartott tevékenységeket.

Tévhit: A melegek fűvel-fával szexelnek és nem képesek hosszú távú kapcsolatra.

Tény: Nagyon sok leszbikus és meleg tartós párkapcsolatban él. Az, hogy sokan nem merik ezt felvállalni a környezetük előtt, súlyos teher, ami megnehezíti az együttélést – szokták is mondani, hogy egy meleg kapcsolatban együtt eltöltött év felér több évnyi heteroszexuális együttéléssel. Mégis sok meleg tud hosszan tartó kapcsolatban élni, akár egy lakásba összeköltözve párjával.

Tévhit: A meleg férfiak pedofilok és gyerekeket molesztálnak.

Tény: Sokkal-sokkal kevesebb meleg férfi molesztál gyerekeket, mint heteroszexuális. A magyar hatóságok sajnos lényegesen kevésbé üldözik a kislányukat kínzó és megerőszakoló apákat, mint a média által is mindig előszeretettel bemutatott homoszexuális pedofil eseteket.

Tévhit: A homoszexualitást gyerekkori trauma okozza.

Tény: Senki sem tudja, mitől „lesz” valaki homoszexuális. Különböző elméletek léteznek, amelyek sokfélét állítanak az örökletességről és a környezet hatásairól. A legtöbb homoszexuálisnak semmi különös nehézsége nem akadt gyermekkorában.

Tévhit: A homoszexuálisok gyermekei maguk is melegek lesznek.

Tény: Számos kutatás azt bizonyítja, hogy az azonos neműek által felnevelt gyerekek nem lesznek gyakrabban homoszexuálisok, mint az ellenkező nemű párok gyerekei. De felmerül az a kérdés is: miért volna baj, ha így volna?

Tévhit: A homoszexuálisok minden velük azonos neműhöz vonzódnak.

Tény: A homoszexuálisok nem válogatás nélkül vonzódnak minden azonos nemű emberhez. Éppen olyan magas elvárásokat támasztanak a társukkal szemben, mint a heteroszexuálisok. Ugyanúgy fontos nekik, hogy miről lehet beszélgetni a másikkal, milyen életstílusa van, ugyanannyira lángol-e a szerelme, hogy néz ki és milyen vele az ágyban, mint a heteroszexuális kapcsolatokban.

Tévhit: Ha információkat terjesztünk a melegekről, akkor több ember lesz majd meleg.

Tény: Mióta az információk csökkentik az előítéleteket és az elutasítást, több meleg mer valós szexuális orientációja szerint élni. Ez azonban nem azt jelenti, hogy megnő a melegek számaránya a társadalomban, inkább azt, hogy kevesebben kényszerülnek titokban tartani életüknek ezt az alapvető, meghatározó részét és több ismerősük tud róla.

Tévhit: A nők azért lesznek leszbikusok, mert még nem volt kielégítő szexuális élményük férfival.

Tény: Mivel a leszbikusok nem a férfiakhoz vonzódnak, hanem a nőkhöz, így természetszerűleg igaz, hogy nem elégíti ki őket a férfiakkal folytatott szex. A leszbikusok egy része azután ismeri fel határozottan saját valódi vágyait, amikor megtapasztalja, hogy sehogy sem tudja élvezni a szexet férfiakkal.

Tévhit: Azért lesz valaki homoszexuális, mert nem kell az ellenkező neműeknek.

Tény: Sok meleg és leszbikus az ellenkező neműek számára is vonzó. Ők azonban nem keresik velük a szerelmet, mert a saját nemükhöz vonzódnak.

Tévhit: Sokan csak divatból lesznek melegek.

Tény: A melegek, leszbikusok és biszexuálisok úgy érzik, nem ők választották szexuális érdeklődésüket. Ha egy nő nem vonzódik a nőkhöz, egy férfi a férfiakhoz, akkor nem élvezi velük a szexet, akármi legyen is a divat.

Tévhit: A melegek és a leszbikusok szándékosan provokálnak a viselkedésükkel.

Tény: Azt, amit egy heteroszexuális pár esetében senki nem tart feltűnősködésnek, például hogy jegygyűrűt hordanak, kézen fogva mennek az utcán, vagy az asztalukon tartják a másik fényképét, azonos nemű szerelmesek között sokan provokatívnak ítélik. Pedig ezek a gesztusok hozzátartoznak egy kapcsolathoz. Ugyanígy a Riói Karneválhoz mindenki szerint hozzátartozik, hogy nők melltartó nélkül táncolnak, de az emberek felháborodnak azon, ha a melegfelvonuláson a táncosok tangát hordanak. Az élet számos más területén is érvényesül ilyen kettős mérce, hogy amit a heteró többségnek lehet, azt a szexuális kisebbségeknek nem.

Tévhit: A melegek úgy lettek melegek, hogy megrontották őket.

Tény: Tudományos kutatások szerint a melegek és leszbikusok első szexuális élménye általában ugyanúgy heteroszexuális élmény, mint a heteroszexuálisoké. A különbség csak annyi, a heteroszexuálisok és a biszexuálisok tudják élvezni a heteroszexuális együttlétet, a melegek és leszbikusok azonban nem élvezik, így – ha valós érdeklődésüket felismerik – ők maguk keresik velük azonos nemű emberek társaságát.

Tévhit: A homoszexualitás csak átmeneti állapot, ha valaki akarja, kinőheti.

Tény: A leszbikusok, biszexuálisok és melegek nem maguk választották a szexuális érdeklődésüket, hanem az inkább történik velük, függetlenül attól, hogy ők mit szeretnének, vagy mások mit várnak el tőlük. Akarattal a vágyakat nem lehet befolyásolni, csak annyit lehet elérni, hogy valaki „megtartóztassa” magát a saját nemű partnertől. Ez sok feszültséghez vezethet, és kizárólagosan meleg vagy leszbikus embereknél nagyban csökkenti a szexuális élet színvonalát.

Tévhit: Ha egyszer meleg vagy heteró lettél, életed végéig az maradsz.

Tény: Vannak olyan emberek (pl. a biszexuálisok egy része), akiknek élete folyamán változik a szexuális érdeklődésük, akár többször is. Így vannak életükben hetero- és homoszexuális szakaszok, amikor kizárólag az egyik vagy a másik nem vonzza őket.

Tévhit: A biszexuálisok nem tudják eldönteni, hogy nőkhöz vagy férfiakhoz vonzódnak.

Tény: A biszexuális nők és férfiak olyan emberek, akik egyenlő vagy más-más mértékben, de nőkhöz és férfiakhoz is vonzódnak. Többségük teljesen biztos abban, hogy kedvel férfiakat és nőket is: ők eldöntötték, hogy a férfiak és a nők között is vannak olyanok, akik tetszenek nekik. Azokat az embereket is biszexuálisnak lehet tekinteni, akik életük egyik szakaszában kizárólag vagy túlnyomórészt nőkhöz, másik szakaszában pedig férfiakhoz vonzódnak.

Tévhit: A biszexuálisok nem melegek.

A „meleg” szó tágabb értelemben a biszexuálisokra is vonatkozik. Sok biszexuális ember alkalmazza magára a „meleg” kifejezést, és sokan aktívan részt vesznek meleg- és leszbikusszervezetek és -csoportok munkájában. A nem melegek ugyanígy viszonyulnak hozzájuk, és a biszexuálisokat is pontosan ugyanolyan jogi és egyéb diszkrimináció sújtja, mint a többi meleget.

Tévhit: A szexuális kisebbségek szexmániások, csak azon jár az eszük.

Tény: A melegek, leszbikusok, biszexuálisok és transzneműek érző emberi lények, akiknek családjuk, munkahelyük, hobbijaik, lakáskölcsönük, nyugdíjas-igazolványuk, házi feladatuk, kedvenc tévéműsoraik, barátaik, nagyanyjuktól örökölt teáskészletük, macskájuk, tengerimalacuk – és persze szexuális életük is van. Sok ember azért gondolja, hogy csak a szex érdekli őket, mert semmi mást nem tud róluk, csak azt, hogy férfi vagy nő iránt érdeklődnek. Egyébként vannak magányos melegek, leszbikusok, biszexuálisok és transzneműek is, akik éppen senkibe nem szerelmesek és senkivel nem élnek szexuális életet.

Tévhit: A nők között több a meleg és még több a biszexuális, mint a férfiak között.

Tény: Egy heteroszexuális nőnek éppúgy nem élvezetes más nőkkel lefeküdni, ahogy a heteró férfiak sem szívesen szexelnek férfiakkal. Viszont a férfiak, erőfölényükkel visszaélve sok heteró nőt rábírnak arra, hogy a kedvükért – saját vágyaik ellenére – vegyenek részt leszbikus jelenetekben, szexben. Ez a nők szexuális kihasználásának egyik formája. Ugyanígy a pornófilmekben és szexshow-kban egymással és férfiakkal is szexelő „leszbi lányok” valójában olyan heteroszexuális nők, akiket csak megfizettek azért, hogy felkeltsék a heteroszexuális férfi nézők vágyát, de ők nem vonzódnak nőkhöz. Semmi közük a leszbikusokhoz.

Tévhit: Minden leszbikus fiúsan néz ki.

Tény: Vannak olyan leszbikusok, akik nadrágot és bakancsot szeretnek hordani, de olyanok is, akiknek hosszú a hajuk és szoknyát hordanak. Nekik is éppolyan változatos az ízlésük, mint bárki másnak.

Tévhit: Minden meleg férfi szeret női ruhába öltözni.

Tény: Azokat az embereket, akik szeretik hordani a másik nem ruháit, transzvesztitáknak nevezzük. A legtöbb meleg férfi soha nem öltözik női ruhába, sőt sokuk elég hosszú órákat tölt edzéssel, hogy még férfiasabban nézzen ki. Sok meleg férfi egyáltalán nem találja vonzónak a női ruhába öltözött férfiakat.

Tévhit: A transzvesztiták egyben melegek is.

Tény: Az, hogy valaki szereti-e felvenni a másik nem ruháit, független attól, hogy kibe lesz szerelmes. Vannak teljesen heteroszexuális érdeklődésű férfiak, akik szeretnek női ruhába öltözni.

Tévhit: A leszbikusok férfiak akarnak lenni, a meleg férfiak pedig nők.

Tény: A legtöbb leszbikus és meleg jól érzi magát olyan neműnek, amilyennek született. Azért, mert egy leszbikusnak rövid haja van és nadrágot hord, még nem érzi magát férfinak, és egy ékszereket viselő fiú sem akarna nő lenni. Kevés olyan ember van, aki tényleg szeretné megváltoztatni a nemét: őket transzszexuálisoknak nevezzük.

Tévhit: Az AIDS csak a homoszexuálisokat veszélyezteti.

Tény: Az AIDS mindenkit veszélyeztet, aki nem tartja be a biztonságos szex előírásait, pl. nem használ gumit közösüléshez. Igaz, hogy az ismert magyar HIV-fertőzöttek többsége meleg vagy biszexuális férfi. Ennek hangoztatása azonban veszélybe sodorja a heteroszexuális nőket és férfiakat: sajnos még a könnyelmű, kockázatos nemi életet élő heteroszexuálisok is ritkábban járnak HIV-szűrésre, mint a melegek. Így valószínű, hogy a heteroszexuálisok között több a még föl nem ismert HIV-fertőzött. Számos fejlett országban az új fertőzöttek többsége heteroszexuális, mivel a meleg és biszexuális férfiaknak intenzív felvilágosító módszerekkel megtanították a biztonságos szexet, míg a heteroszexuális férfiaknak és nőknek nem. A lányoknak sem ciki gumit hordani a táskájukban. Ha a fiú nem akar gumit húzni, az annak a jele, hogy nem törődik a biztonságoddal, az egészségeddel, valószínűleg, mert nem szeret eléggé. Nyugodtan azt mondhatod neki: „ha nincs gumi, nincs szex”.



Ténylegesen csak agyunk 1O %-át használjuk?

Az egyik legkorábbi hivatkozást erre a népszerű téveszmére Dale Carnegie tette 1936-ban egy könyvében- Ő még 15 %-ot emlegetett neurológiai bizonyítékok nélkül. A hírneves mondat Karl Lashley 192-as kísérleteinek félreértelmezésén alapszik. Lashley azt próbálta kideríteni, hogy az agyban hol raktározódik el az a bizonyos dolog, amit emlékezetnek neveznek. Megtanított patkányokat labirintusban szaladni, megmérte, hogyan boldogulnak a feladattal, ahogy egyre újabb és újabb agykérget távolít el az agyukból. Lashley úgy találta, a memória nem egyetlen helyen, hanem a teljes agykéregben tárolódnak, és valószínűleg máshol is. Az eredményei tulajdonképp azt mutatták ki, hogy az agykéreg bármely részének eltávolítása memóriazavarokat okozhat. A nagyon korrekt eredményeket aztán gyökeresen félreértelmezték, hogy kimutassák, miszerint a patkányok jól végezték a feladatot, egészen addig, míg az agyuk tíz százaléka megmaradt. Ez két problémát is felvet. Lashley nem állította, hogy csak agyunk tíz százalékára van szükség, másrészt egyetlen patkány agyának sem távolította el a kilencven százalékát.
A téves mondatot Einsteinnek is tulajdonítják, és egy angol orvos, Lorber doktor megfigyeléseihez kötik. A professzor sok olyan esetet tárgyalt, amelyben fiatalembereknek nem volt sok agyuk, viszont normális intelligenciával rendelkeztek. Egy különleges esetben egy fiatalembernek, akinek csak 1 mm vastagságú szürkeállomány volt az agyában az átlagos 46 mm helyett kitüntetéssel szerzett tudományos fokozatot matematikából. A legendás téveszme, végül hamisnak bizonyult, mégpedig az új letapogató/ képfeldolgozó technológiák feltalálásával (mint a pozitron emissziós tomográfia és a funkcionális mágneses rezonanciaképek), amelyek képesek megmutatni az agy anyagcseréjét. Bármely egyetlen tevékenység során (beszéd, olvasás) az agyunknak csak kicsiny része működik, ám 24 óra alatt a teljes agy funkcionálni fog.

Tévhitek az egészséges táplálkozásról

Napjainkban egyre többen odafigyelnek az egészségesen táplálkozásra. Sajnos sokszor csak azt hisszük, hogy egészségesen táplálkozunk, valójában gyakran egészségtelen ételeket fogyasztunk, ha nem figyelünk a részletekre.


Íme csokorba szedve néhány csapda, amit érdemes elkerülni:

A müzlik és müzliszeletek

Tévhitek az egészséges táplálkozásról

Az összetett szénhidrátok, gabonák fogyasztása nagyon hasznos, több jótékony hatása ismert. A rostok segítik a vastagbél működését, sok rákkeltő anyagot megkötnek a belekben, egyenletes felszívódásuknak köszönhetően kiegyensúlyozott vércukor-szintet biztosítanak. Sok termék nem igazi müzli, csak a nevében az.

Az édesített, esetleg cukorral, mézzel, aromákkal dúsított gabonák nem szolgálják az egészséget. Az egyik legmegdöbbentőbb élelmiszeripari bravúr a csokoládé darabos müzli! Ha valaki fogyókúrája részeként ilyet fogyaszt, ne is reménykedjen az eredményben.

A multivitaminos üdítők

Sok multivitaminos üdítő igencsak távol áll az egészség témakörétől. A gyümölcstartalom kevés, a hozzáadott cukor sok, a vitamin pedig mind mesterséges. Az ilyen üdítőkben rengeteg plusz kalória van, ha valaki egész nap csak ezzel oltja a szomját, az a testsúlyán is meglátszik.

A cukormentes üdítők


Zéró kalória, tökéletes ízhatás- jó lenne. De a szervezetet nem lehet becsapni. Kimutatott tény, hogy cukormentes üdítők fogyasztása mellett számos egyéb forrásból fölösleges kalóriákat viszünk be. Egyrészt könnyebben elcsábulunk egy kis nassolásra, mert a nullkalóriás üdítő fogyasztása feloldoz bűneink alól, másrészt a szervezet az édes ízhez energiabevitelt is társít.

Ez azt jelenti, hogy ha megvolt az édes íz élménye, akkor várja a hozzá társított energiát, ha ezt nem kapja meg, más forrásból követeli. Így kifejezett éhségérzet és ennek következtében táplálékfelvétel révén előbb vagy utóbb úgyis megkapja.

Hitek és tévhitek a vitaminokról

Élelmiszerek vitamintartalmát elemző melléklettel jelenik meg holnap a friss HVG. Néhány érdekes tévhit és hiedelem a lap válogatásából.

Nyersen rágcsálva a legjobb?

A nyers sárgarépa önmagában való elrágcsálása távolról sem a legjobb A-vitaminbeviteli módszer. Az A elővitaminja, a béta-karotin ugyanis jobbára csak zsírsavak jelenlétében szívódik fel, tehát hasznos lehet kevés zsiradékon roppanósra párolni a sárgarépát.

Veszít-e vitamint a zöldség főzés közben?

Az alapanyagok vitaminvesztése már a mosás-tisztítás fázisában elkezdődik; előbbi 4-6 százalékkal csökkenti a friss zöldségek aszkorbinsav-tartalmát, a hámozás és a szeletelés pedig akár 10 százalékosra növelheti a veszteséget. Ennél jóval nagyobb kárt tesz a C-vitaminban maga a főzés, kivéve a pár perces mikrohullámú melegítést. A legrosszabb vitaminmegőrző hatásfoka a hosszan tartó főzésnek van.

Csak a zöldség és a gyümölcs?

A közvélekedéssel ellentétben a zöldfélék mellett nem csupán a belsőségek, de a húsok is többféle vitamin forrásai. Az A-, D-, B1-, B2-, B6- és B12-vitaminokat is tartalmazó marhahús beltartalmát például leginkább azzal lehet megőrizni, ha forró zsiradékban forgatva sikerül gyorsan lezárni a pórusait.

Túlzásba vitt vitaminfogyasztás

Nem tévhit: a túlzott bevitel egyes esetekben komoly mellékhatásokhoz vezethet. A C-vitamin napi ajánlott beviteli értéke 60–90 milligramm. Ennek több százszorosát nem ajánlatos fogyasztani, mert bár a felesleg kiürül a vizelettel, a túlfogyasztás például veseproblémákat okozhat. De igaz ez a zsírban oldódó vitaminokra is: a túl sok A-vitamin például májpanaszokat, terhes nőknél pedig akár a magzat károsodását okozhatja.

Segít-e a megfázás ellen?

Azt, hogy a rendszeresen szedett aszkorbinsav alkalmas a megfázás és az influenza elkerülésére, tüneteinek enyhítésére, Linus Pauling amerikai kémikus dobta be a köztudatba. A legújabb kutatások azonban már ezt a klasszikus alapvetést is kikezdték. A nyár közepén ausztrál és finn tudósok tették közzé, hogy a C-vitamin-tabletta rendszeres szedése pénzkidobás. Komolyabb dózis bevételének szerintük legfeljebb erős stressz, komoly fizikai megterhelés vagy nagy hideg esetén van értelme. (A témáról egyébként a tavalyelőtti szigetes megbetegedésem kapcsán már itt szó esett)

A héjában a vitamin?

A szentencia gyökere a 19. század végére nyúlik vissza, amikor is egy Jáva szigetén szolgáló holland katonaorvos észrevette, hogy a halálos beriberiben szenvedő, fényezett rizzsel táplált katonákéhoz hasonló betegség tüneteit produkáló tyúkok meggyógyultak, amikor – takarékossági okokból – hántolatlan rizzsel etették őket. A többféle B-vitamint is tartalmazó rizs héjából ugyanakkor hiba lenne általános következtetéseket levonni, a legtöbb vízben oldódó vitamin ugyanis nem a növények héjában halmozódik fel.

Kérdés azonban, teszi fel a HVG-s cikk szerzője, van-e egyáltalán értelme ezen rágódni. A vitamintartalmat tízdekányi tömeghez viszonyítva szokás megadni, és például az almánál vagy a paradicsomnál a héj olyan kis százalékát teszi ki ennek, hogy mégoly magas vitamintartalma is elhanyagolható. Számos más termésnél pedig akkor sem merülne fel a héj elfogyasztása, ha kizárólag abban lenne vitamin.

Hogyan váljunk gyorsan Internetfüggővé?

Az összesítés nem áll rendelkezésre. A bejegyzés megtekintéséhez kattints ide.