1.
Az alvás az az állapot, amikor az agyunk és a testünk kikapcsol, hogy pihenhessen.
Hamis! Habár szunyókálás közben a testünk pihen, energiát tárol és regenerálja önmagát, nem kapcsol ki teljesen. Tehát az alvás az az aktív állapot, amely során az elme feldolgozza mindazt az információt, ami a nap folyamán összegyűlt. Így a megfelelő minőségű alvás (értsd: mikor időben fekszel és legalább hét-nyolc órát alszol) alapvető szükséglet mentális és fizikai állapotunk szempontjából.
Az alvászavarok okai egyelőre rejtettek, egyesek a 24 órás internet hozzáférésre és óriási információmennyiségre, mások a stresszre vagy a félelemre fogják.
2.
A sok alvás elpocsékolt idő, hiszen fél életünket átalusszuk.
A fél élet része a dolognak nagyjából igaz, hiszen összeszámolva körülbelül 24 évet töltünk alvással. De a jó alvók csak örüljenek szerencséjüknek, hiszen felmérések alapján Európa népességének 39 százaléka szenved inszomniában: 51 százalékuknak az elalvás okoz nehézséget, 47 százalékuk az éjszaka folyamán többször, 38 százalékuk viszont hajnalban ébred fel, és többé nem jön álom a szemére.
Az alvászavarok okai egyelőre rejtettek, egyesek a 24 órás internet hozzáférésre és óriási információmennyiségre, mások a stresszre vagy a félelemre fogják.
3.
A háton fekvés alváskor kevésbé jótékony, mint a többi alvási pozíció.
Ez lényegében igaz, hiszen a háton fekvés többek között horkoláshoz és kevésbé pihentető alváshoz vezet. A háton fekvésnek azonban két típusát is meg lehet különböztetni: mikor a kezek a törzs mellett helyezkednek el és deszkamód egyenesen fekszünk az ágyban, és amikor a kezünk a fejünk fölött nyugszik.
Pszichológusok szerint az első inkább a visszahúzódó személyekre jellemző, akiknek mégis magasak az elvárásaik önmagukkal és a környezetükkel szemben. A második póz az emberek igen kis százalékára jellemző, a könnyen barátkozó, társasági lényekre, akik magabiztosak és megbízhatóak.
4.
A kiskifli-nagy kifli pozíció közkedvelt a pároknál.
Ezt kizárólagosan nem lehet állítani, de valóban nagyon népszerű a nem csak péktermékről, de az evőeszközről is elkeresztelt kanálpóz. Szakértők szerint a kiskifli-nagy kifli bensőséges kapcsolatról árulkodik. Igen elterjedt a mérleg póz is, amikor a párok egymásnak háttal fekszenek és csak a féltekéik érnek össze. Habár a pozíció a Colgate reklám szerint rossz leheletről árulkodik, valójában kihűlt szenvedélyt és inkább lelki összetartozást jelez.
Az összegabalyodó lábak az egymásba vetett bizalmat és a kapcsolatban uralkodó biztonságot jelképezik. Szakértők szerint továbbá az ágyban való dominancia, mikor az egyik uralja a felület egészét, kiszorítván párját, a napközi életre is jellemző.
A rendszeres heti 10 óra alváskiesés 15 pontos IQ-csökkenést eredményezhet.
5.
A férfiak mindig hamarabb elalszanak szex után.
A kijelentést semmiképp nem kell ennyire általánosan venni, hiszen biztosan vannak a világon érző lelkű hímneműek, akik a dolog nyélbeütése után is képesek órákig csüngeni párjuk szavain. A dolog valójában pozíció, erőnlét és a kifejtett energia függvényében változik, hiszen a szex a legtöbb kalóriát elégető, nem hivatalos sportág.
6.
Az éjszakai hangos horkolás és a napközbeni többszöri ásítás valószínűleg alvási zavarokra utal.
Igaz. A hangos horkolás és a sok ásítás első jelei a legsúlyosabb alvási zavarnak, az alvás közbeni légzéskimaradásnak (alvási apnoé). A másik feltűnő jel a hosszú ideig tartó légzéskimaradás. Az alvási apnoé tüneteit viselő emberek hosszútávon szívritmuszavarokkal és egyéb szívelégtelenséggel kell szembenézzenek.
Az ilyen tünetek megjelenésekor ajánlott felkeresni családorvosunkat, hiszen a probléma néhány egyszerű gyógyszerrel valószínűleg kezelhető.
7.
Morálisan magasabb rendűnek tartjuk azokat, akik ambiciózusak, sokat dolgoznak és keveset alszanak.
Modern értékrendszerünk alapján az alvásról valóban a lustaság és az elpocsékolt idő juthat eszünkbe. Pedig a hatékonyság és az alvás közötti kapcsolat pontosan fordítva működik: túl kevés alvás után szervezetünknek sokkal keményebben kell dolgoznia ugyanolyan teljesítmény eléréséhez, mint amilyent elegendő alvás után nyújtunk.
Nem mindegy, hogy óracsörgésre, csókra vagy a szobatárs fingására eszmélünk.
Hosszú távon az alváskiesés legyengíti az immunrendszert. Egyes szakértők napi 10 órai alvást, mások 8–9 órát ajánlanak, de legtöbben egyetértenek abban, hogy a mai átlagember a szükségesnél egy órával kevesebbet alszik. Mindezek mellett az alváshiány kumulatív, tehát minden elszalasztott óra növeli az „alvásadósságunkat” és a tévhittel ellentétben a hétvégi „pótlás” nem számít megoldásnak.
Sőt Richard Schwab, a pennsylvaniai alvási rendellenességeket kutató intézet egyik szakembere avval ijesztget, hogy a rendszeres heti 10 óra alváskiesés 15 pontos IQ-csökkenést eredményezhet.
8.
A jobb vagy bal lábbal való ébredés, vagy az, hogy az ágy melyik oldalán ébredünk befolyásolja a napunkat.
Az égtájaknak és az elsőként padlót ért végtagoknak nagy valószínűséggel semmilyen köze nincsen a reggeli hangulatunkhoz. Az ébredés minőségét maga a tudatra ébresztő tényező is befolyásolja, hiszen nem mindegy, hogy óracsörgésre, csókra vagy a szobatárs fingására eszmélünk.
Ugyancsak fontos tényező az alvási szakasz második része, az úgynevezett REM ( rapid eye movement) vagy a gyors szemmozgás fázisa. Ez a szakasz ugyanis a lassú és mély hullámú első fázissal ellentétben a szellem felfrissüléséről szól. Ilyenkor álmodunk a legtöbbet és az amúgy lappangó stressz is ilyenkor nyugtalanít a leginkább. Az ilyen jellegű problémák elkerülésére ajánlott lefekvés előtt különböző stresszoldó vagy relaxációs tevékenységet bevezetni, ezek közül a leghatékonyabb a néhány perces jóga.
Az alvás világnapja március 21-én van. De ne várjunk addig egy kiadós szunyával!
9.
A délutáni szundi csak az óvódás korig egészséges.
Egyes szakértők szerint a rövid déltáji szundi a felnőttek számára is előnyös lehet. A felnőttek – aszerint, hogy milyen típusú emberek – napjában ritmikusan két vagy három fáradtságszakaszon mennek át. Aki meg tudja tenni, aludja át ezeket a szakaszokat, ezzel összességében fokozódik a teljesítőképessége. Ajánlatos ezekben a fáradtságszakaszokban harminc perc körüli időt szundítani, vélik az alváskutatók.
10.
Az emberek nagy része magzatpozícióba görnyedve alszik.
Az anyaméhben megtanult magzati pozíció a nőknél kétszer gyakoribb, mint a férfiaknál. A biztonsági érzetet sugalló gömbölyödés sebezhetőségre és érzékenységre utalhat. A visszahúzódó, hallgatag személyek valószínűleg ezt a testhelyzetet részesítik előnyben alváskor. Az magzatpóz mellett az egyik oldalon való alvás is igencsak elterjedt.
Ebben az esetben a törzs mellett nyugvó karok a stresszt elutasító, könnyed, optimista személyiségre, míg a kinyújtott kezek makacs, cinikus, két lábbal a földön járó emberre utalnak. A hason fekvő pozíciót kedvelők általában könnyen oldódó társasági emberek, nem ismerik a feszültséget, viszont nehezen viselik a kritikát.
+1
Az alvás világnapja március 21-én van. De ne várjunk addig egy kiadós szunyával!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése